Navigasyon

Adres Arama

Ara Hedefler

Etraftakiler

Toplu Taşıma

Kayıtlı Noktalar

Kişisel Noktalar

Geçmiş Yerler

En Yakın Kişisel Nokta

Araçlar Neredeyim

Ayarlar GPS Ayarları

Navigasyon Ayarları

Navigasyon Son Komut Bildirim Süresi

Navigasyon Butonlarının Yönü

Navigasyon Ekranı

Konum Ekranı

Saat Yönleri İle Yönlendirme Klavuzu

1. Tanım:

NaviBaston; bilgi çağının getirmiş olduğu yeniliklerden görme engellileri en iyi biçimde faydalandırmak amacıyla, sesli bildirimle yönlendirme yaparak gitmek istenilen yere yaya, araç veya toplu taşıma araçlarını kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde ulaşımı sağlamak için geliştirilmiş bir navigasyon uygulamasıdır.

2. Arayüz:

Navibaston uygulama arayüzü toplam beş ana menüden oluşmaktadır.

Her bir menüde, seçenekler kategori halinde listelendirilmiştir.

2.1. Navigasyon Menüsü:

Herhangi bir konuma yaya, araç ve toplu taşıma modlarını kullanarak navigasyon başlatmak için bu menü içerisindeki seçenekler kullanılır. Ayrıca ara hedef noktalarına ve etrafta bulunan konumlara da bu menüden erişilebilir.
Bu menü içerisindeki seçenekler sırasıyla aşağıda açıklanmaktadır:

a) Adres Arama:

Haritada bulunan tüm il, ilçe, mahalle, cadde/sokak ya da ilgi çekici konumlara arama yaparak navigasyon başlatmak için menüde bu seçeneği seçin.
İlgi çekici nokta seçeneğini seçtiğinizde; adres arama sonuçlarının yakınlık mesafesine ya da alfabetik sıralamaya göre listelenmesini belirleyebileceğiniz seçim düğmeleri, il, ilçe ve mahalle seçim düğmeleri, arama metin kutusu, aranan metni temizleme düğmesi ve arama yapıldığında sonuçların listelendiği ekran gösterilir.
Bu ekranda Sonuçları alfabetik sırala ve sonuçları mesafeye göre sırala seçeneklerinden Hangi seçeneği seçerseniz, adres arama sonuçları liste sıralaması ona göre yapılacaktır.
İl, ilçe ve mahalle seçim düğmeleri, birbirleri ile bağlantılı seçim yapılabilen düğmelerdir. Bu alanda sırasıyla il, ilçe ve mahalle seçimleri yapılmalıdır. En son seçilen ayar, seçim düğmeleri üzerinde görüntülenecektir. İl, ilçe ve mahalleyi seçmek için, "seçilen il" düğmesine basıp açılan seçim listesinden seçim yapınız. İlçe ve mahalle içinde aynı işlemleri tekrarlayabilirsiniz. Aramanın seçilen ilin tamamında yapılması için ilçe seçim listesinin en üstünde yer alan "tüm ilçeler" seçeneğini seçin. Bir ilçe seçimi yapıldığında, Mahalle seçimi içinde aynı şekilde tüm mahalle kapsamında adres arama için "tüm mahalleler" seçeneğini seçebilirsiniz.
Uygulama içerisindeki tüm adres arama işlemleri de aynı şekilde yapılmaktadır. Arama metin kutusuna gitmek istediğiniz ilgi çekici noktanın ismini yada kategorisini yazdığınızda, yazılan anahtar sözcüğe uyan tüm konumlar otomatik olarak listelenir. Örneğin; "aile" yazdığınızda listede Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı veya bağlı kuruluşlar listelenebilirken, "eczane" yazdığınızda tüm eczaneler listelenir. Arama sonuçları listesindeki herhangi bir öğeyi seçtiğinizde, seçilen konum için konum bilgisi ekranı görüntülenir.
Not: İlgi çekici nokta arama işlemi, il/ilçe mahalle seçeneklerine göre belirlenmiş il, ilçe ve mahalle kapsamında yapılır. Etrafınızda bulunan ilgi çekici noktaları kategorilere göre aramak için üst menüdeki "Etraftakiler" seçeneğini kullanın.
Cadde/Sokak seçeneğini seçtiğinizde; belirlenen il, ilçe ve mahalle filtresine göre cadde/sokak araması yapabileceğiniz adres arama ekranı görüntülenir.
İlgi çekici nokta, cadde/sokak seçeneğini seçtiğinizde; il/ilçe ve mahalle filtresine göre ilgi çekici nokta ve cadde/sokak araması yapabileceğiniz adres arama ekranı görüntülenir.

b) Ara Hedefler:

Harita üzerinde herhangi bir noktayı gerek arama yaparak, gerek etraftakiler listesinden seçerek ara hedef listenize ekleyebilirsiniz. Ara hedefler listesi içindeki tüm konumlar, bir noktadan farklı bir noktaya giderken; arada uğramak için kullanabileceğiniz noktaları içerir. Örneğin iş yerinizden evinize navigasyon yaparken cadde/sokağınızdaki markete de uğramak istiyorsanız, marketinizi ara hedef listenize ekleyebilirsiniz. Bu şekilde evinize navigasyon başlatırken, konum bilgisi ekranında "ara hedefler ile navigasyon başlat" seçeneğini seçerseniz, ilk önce markete navigasyon başlatılır ve ara hedefe vardığınız bildirilir. Sonrasında da ev konumunuza doğru navigasyon yapılmaya devam eder. Bu şekilde birden fazla konumu ara hedeflerinize ekleyerek navigasyon başlatmanız da mümkündür.
Ara hedefler listesi seçeneğini seçtiğinizde; daha önceden ara hedef olarak eklemiş olduğunuz konumlar listelenir. Listeden bir konum seçerek navigasyon başlatabilir ya da konum bilgisi ekranında ara hedefi silme de dahil diğer işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
Ara hedefler ile navigasyon başlat seçeneğini seçtiğinizde, ara hedefler listesindeki konumlar için navigasyon başlatabileceğiniz işlemler gösterilir.
Ara hedefleri temizle seçeneğini seçtiğinizde ise, listedeki tüm konumlar silinir.

C) Etraftakiler:

Etrafınızda bulunan tüm önemli noktaları, belirleyeceğiniz yarıçap mesafesi ve kategori filtresine göre listelemek ya da sürekli dinlemek için bu seçeneği seçin.
Filtre seçeneğini seçtiğinizde; özel noktalar için kategorileri ve yarı çap mesafesi belirleyebileceğiniz seçenekler gösterilir. Kategori listesi içerisinden tüm kategorileri ekleyebilir ve seçimleri kaldırabilirsiniz. İsterseniz onay kutularını kullanarak ayrı ayrı birden fazla da seçim yapabilirsiniz. Filtre için yarı çap belirleme seçeneğinden; en az 100, en fazla 2000 Metre olmak üzere, etraftakiler için mesafe sınırlamasını belirleyebilirsiniz.
Etraftakiler Listesi seçeneğini seçtiğinizde; belirlenen filtre kapsamında, etrafınızda bulunan tüm özel noktaların listesi gösterilir. Listeden bir seçim yaparak ilgili konum için konum bilgisi ekranına da ulaşabilirsiniz.
Etraftakileri sürekli oku seçeneğini seçtiğinizde; herhangi bir noktaya navigasyon yapmıyorsanız dahi, belirlenen filtre kapsamında etrafınızda bulunan tüm konumlar size mesafelerine göre seslendirilir. Eğer ki bir cadde/sokak üzerinde ilerlerseniz, yakınınızdaki tüm önemli noktalar otomatik olarak seslendirilmeye devam eder. Ayrıca seslendirilen bir noktaya navigasyon başlatmak için, etraftakiler listesinden duyduğunuz konumu seçebilirsiniz.

D) Toplu Taşıma:

Bulunduğunuz il/ilçe belediyelerince verilen hizmet kapsamında yararlanılan tüm toplu taşıma araçlarının, durak ve hat bilgilerinden seçim yaparak veya arayarak navigasyon başlatmak için bu seçeneği seçin. Ayrıca, toplu taşıma modunda navigasyon başlatmak için herhangi bir konuma navigasyon başlatırken de seçim yapabilirsiniz. Bu sayede bulunduğunuz yerden en yakın toplu taşıma durağına otomatik olarak yaya modunda yönlendirilir, araçtan inince de varacağınız konuma yaya modunda yönlendirilmeniz yapılır. Toplu taşıma navigasyonunda varılan durakların numaraları ve isimleri otomatik olarak seslendirilir.
Durak seç seçeneğini seçtiğinizde; bulunduğunuz konuma en yakın olan duraklar mesafeye göre listelenir. Listeden bir durak seçildiğinde de, duraktan geçen tüm hatlar listelenir. Hat seçimini de yapınca, ineceğiniz durağı seçmeniz istenir ve bu seçim yapılınca da toplu taşıma navigasyonu başlar. Ayrıca arama kutusuna durak adını yazarak, istediğiniz durağı listede kolayca bulabilirsiniz.
Hat seç seçeneğini seçtiğinizde; bulunduğunuz ildeki tüm toplu taşıma hatlarının bir listesi gösterilir. Listeden bir seçim yapabilir ya da arama kutusuna hat adını yazarak hat seçimi yapabilirsiniz. Bir hat seçimi yaptığınızda, araçtan inmek istediğiniz durağı seçmeniz istenir. Durak seçildiğinde de toplu taşıma navigasyonu başlamış olur.

2.2. Kayıtlı Noktalar:

Daha önceden kişisel nokta olarak kaydedilmiş ve otomatik olarak kaydedilen son gidilmiş yerlerin listelerine bu menüden ulaşılır. Bu kayıtlı noktalara navigasyon başlatmak, düzenlemek ve diğer navigasyon işlemlerini görüntülemek için bu menü altındaki listeleri kullanabilirsiniz.

A) Kişisel Noktalar:

Kişisel nokta olarak kaydedilmiş konumların listesine buradan ulaşabilirsiniz. Listelemeyi alfabetik veya mesafeye göre yapmak için filtrelemeyi kullanabilirsiniz. Bu listeden bir öğe seçildiğinde, konum bilgisi ekranı görüntülenir. Ayrıca konum bilgisi ekranında kişisel noktayı düzenle ve sil düğmeleride bulunur.

B) Geçmiş yerler:

En son navigasyon yapılan konumlar, otomatik olarak bu listeye kaydedilir. Bu sayede en son navigasyon yaptığınız konumları tekrar aramadan, bu listden seçip hızlıca navigasyon başlatabilirsiniz.
Not: Geçmiş yerler listesini temizlemek için ayarlar > geçmiş yerler listesini temizle seçeneğini kullanabilirsiniz.

C) En yakın kişisel nokta:

Kişisel nokta olarak eklenmiş ve bulunduğunuz yere en yakın mesafede bulunan noktaya navigasyon başlatmak için, bu seçeneği seçin. Böylece, listeye eklediğiniz kişisel noktalardan bulunduğunuz yere en yakın olanına navigasyon başlatabilirsiniz.

2.3. Araçlar:

Navigasyon haricinde, bazı bilgi ve işlemlerin GPS üzerinden sorgulanarak yapılabilmesini sağlayan seçeneklere bu menüden erişilebilir.
Menü içerisinde sırasıyla GPS durumu, yürüme ölçer, Gün doğumu, gün batımı ve Namaz vakti seçenekleri bulunur.
GPS durumu seçeneği seçildiğinde, cihazın bağlı olduğu GPS sinyal düzeyi ile birlikte bağlanılan toplam uydu sayısı bildirilir.
Yürüme ölçer seçeneği seçildiğinde, Yürüme ölçeri başlatma, sıfırlama ve toplam yürünen mesafeyi bildiren düğmeler gösterilir. Yürüme ölçer, bulunduğunuz yerden itibaren, toplam yürünen mesafeyi metre olarak ölçer ve sıfırlanana kadar hafızada tutar. İhtiyaç halinde yürüme ölçeri başlatabilir, sıfırlayabilir ya da toplam yürünen mesafeyi bu menüden öğrenebilirsiniz.
Gün doğumu seçeneği seçildiğinde, bulunduğunuz konuma ait güneşin doğumuna kalan toplam saat ve dakika bildirilir.
Gün batımı seçeneği seçildiğinde, bulunduğunuz konuma ait güneşin batmasına kalan toplam saat ve dakika bildirilir.
Namaz vakti seçeneği seçildiğinde, bulunduğunuz konuma ait bir sonraki Namaz vaktine kalan toplam saat ve dakika bildirilir.

2.4. Neredeyim:

Bulunduğunuz konumu cadde/sokak, mahalle, ilçe, il, enlem/boylam ve denizden yükseklik bilgileriyle öğrenmek için bu menüyü kullanabilirsiniz. ayrıca kişisel noktalara ekle, ara hedef olarak ekle, ara hedefler ile navigasyon başlat ve gönder gibi işlemleri yapabileceğiniz seçeneklerde bu menü altında gösterilir.
Kişisel noktalara ekle seçeneğini seçtiğinizde, bu konum için bir ad yazacağınız metin kutusu görüntülenir. Varsayılanda adres metni yazılıdır. Dilerseniz buraya "Ev adresim, iş adresim vb." şeklinde özel isimlendirme de yapabilirsiniz. Kaydetme işlemini tamamlamak için klavyenin giriş tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
Ara hedef olarak ekle seçeneğini seçtiğinizde, bulunulan konum ara hedef listenize eklenecektir.
Ara hedefler ile navigasyon başlat seçeneğini seçtiğinizde, daha önceden ara hedef olarak eklemiş olduğunuz konumlara navigasyon başlatılır.
Gönder seçeneğini seçtiğinizde; bulunduğunuz konumu kısamesaj, e-posta, bluetooth, panoya kopyala vb. destekleyen diğer tüm harita uygulamaları ve sosyal media uygulamaları ile paylaşma ekranı gösterilir. Buradaki liste, cihazınızda yüklü olan programlara göre değişiklik gösterebilir. Listede, konum almayı destekleyen tüm uygulamalar listelenecektir.
Not: Görengöz Navibaston uygulaması konum paylaşmayı desteklediği gibi, diğer 3. taraf uygulamalardan da gelen konumlara navigasyon yapmayı desteklemektedir.
Adres seçeneğini seçtiğinizde, adres bilgisini tekrar duyabilir, kullanılan ekran okuyucu yazılımın dolaşım kipini karakter veya sözcük olarak ayarlayıp, adresi karakter karakter ya da sözcük sözcük olarak da okutabilirsiniz.

2.5. Ayarlar:

Görengöz Navibaston uygulamasının yapılandırmalarını kişiselleştirmek için bu menüde bulunan seçenekleri kullanın.

a) GPS ayarları:

Navibaston uygulamasının kullanılabilmesi için GPS konum bilgisine erişmesi gerekmektedir. Cihazınızın konum bilgisini açmak için, bu ayar seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu seçenek, cihazınızın varsayılan ayarlar uygulamasından da erişebileceğiniz konum ayarlarını görüntüler. Açılan konum ayarları ekranında, konumu açık olarak ayarlayın. Ayrıca, Navibaston ve diğer uygulamaların konum erişim isteklerini de bu ekranda görüntüleyebilirsiniz.

b) Navigasyon ayarları:

Araç navigasyonu için hızlı rota kullanımı, ücretli yolların kullanımı, feribotlu yolların kullanımı ve ücretli yolların kullanımı gibi seçeneklerin belirlenmesi için bu seçeneği kullanın. Bu seçenekleri, etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.

c) Navigasyon son komut bildirim süresi:

Navigasyon esnasında, bir sonraki adıma kalan mesafenin veya toplu taşımada durağın, 10, 20 ve 30 saniye gibi aralıklarla otomatik olarak bildirilmesi için gerekli ayarı buradan belirleyebilirsiniz. Böylece, navigasyon başlatıldıktan sonra, cihazınızı el ile kontrol etmeksizin çantanızda ya da cebinizde taşırken, bir kulaklık yardımıyla yönlendirmelerin belirlenen sıklıkta otomatik olarak yapılmasınıda sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bu ayarı kapalı olarak da ayarlayabilirsiniz.

d) Navigasyon butonlarının yönü:

Navigasyon esnasında gösterilen düğmelerin yönünü, ekranın üst veya alt kısmında hizalanacak şekilde değiştirebilirsiniz. Böylece; kulaklık kullanılırken, kulaklık girişi cihazın üst veya alt kenarında bulunması halinde, cihazınız çanta ya da cebinizdeyken düğmelere erişimin kolaylaştırılması sağlanmıştır. Varsayılan hizalama üstte olacak şekilde ayarlanmıştır.
Not: Kulaklık girişi cihazın altında bulunan kullanıcıların, hizalamayı alt yönde olacak şekilde değiştirmeleri önerilir.

3. Navigasyon Ekranı:

Yukarıdaki menülerde bulunan seçenekleri kullanarak başlatılan navigasyon işlemlerinde, hareket halinde uygulama ile etkileşimi kolaylaştırmak amacıyla navigasyon ekranı sade ve basit bir arayüz ile tasarlanmıştır.
Navigasyon ekranı; yanyana sıralanmış, üç sütunlu ve iki satırlı düğmeler dizisinden oluşmaktadır. Yani, üç düğme yanyana ve bu üç düğmenin altında aynı hizada olacak şekilde üç düğme daha bulunmaktadır. Braille alfabesini oluşturan altı noktanın, yatay halde tutulduğunu varsayarsak, soldan sağa üç nokta, bu noktaların da altında aynı hizada üç nokta bulunur. Sol üst taraftaki birinci nokta, sağa doğru devam ettiğimizde ise ikinci ve üçüncü noktalar bulunur. Alt satıra geçtiğimizde sol alt tarafta dördüncü nokta, sağa doğru devam ettiğimizde ise beş ve altıncı noktalar yer alır. Bir diğer benzetmeyi de, Exzel tablo hücrelerine göre yapacak olursak; A1, b1 ve c1 konumlarında birer düğme ve a2, b2 ve c2 konumlarında birer düğme düşünebiliriz.
İlk satırda yer alan düğmeler sırasıyla kalan mesafe, son komut ve tahmini bitiş süresi şeklinde sıralanmıştır.
Kalan mesafe düğmesine basıldığında, hedefe kalan mesafe seslendirilmektedir.
Son komut düğmesine basıldığında, bir sonraki konuma kalan mesafe seslendirilir. ayrıca, bu düğmeye basılmadan, direk üzerine dokunulduğunda ya da sol/sağ fiske hareketi ile üzerine gelindiğinde, son konum bilgisi söylenmektedir.
Tahmini bitiş süresi düğmesine basıldığında, hedefe kalan tahmini süre saat/dakika şeklinde bildirilir.
İkinci satırda ise düğmeler sırasıyla neredeyim, etraftakileri sürekli oku ve diğer seçenekler şeklinde sıralanmıştır.
Neredeyim düğmesine basıldığında, bulunduğunuz konum bilgisi bildirilir ve 2.4. maddesinde ayrıntılı olarak açıklanan diğer seçenekler gösterilir. Buradan adresi kişisel konum olarak kaydedebilir, gönderebilir ve adres bilgisini okutabilirsiniz.
Etraftakileri sürekli oku düğmesine basıldığında, seçenek açık/kapalı olacak şekilde ayarlanır. Bu seçenek açık olduğunda, belirlenen kategorilere göre etrafınızda bulunan konumlar sesli olarak okunur.
Diğer seçeneklere basıldığında; geri dön, en yakın kişisel nokta, etraftakiler listesi, GPS durumu, filtre, durdur,sanal navigasyon ve haritayı göster seçeneklerinin bulunduğu içerik menüsü gösterilir. Ana navigasyon ekranı bu altı düğmeden oluşturulmuş olup, diğer işlemler bu menü içerisinden erişilecek şekilde tasarlanmıştır.
Diğer seçenekler menüsünde bulunan geri dön düğmesi, menüyü kapatıp navigasyon ekranına geri dönmenizi sağlar. En yakın kişisel nokta seçeneği, bulunduğunuz konuma en yakın, daha önceden kişisel nokta olarak kaydedilmiş konumu gösterir. Etraftakiler listesi seçeneği, etrafınızda bulunan en son seslendirilmiş konumları veya belirlediğiniz kategori filtresine göre etrafınızda bulunan konumları listeler. GPS durumu seçeneği, o an bağlanılan uydu sayısını ve GPS sinyal durumunu bildirir. Filtre seçeneği, etrafınızdakilerin seslendirilmesi ya da listelenmesinde, kategori ve yarıçapın belirlenmesini sağlar. Navigasyon menüsünde bulunan etraftakiler listesi ile, navigasyon esnasında seslendirilen etraftakiler listesi, ayrı ayrı kategori gruplarına ve yarıçap ayarına sahiptir. Durdur seçeneği, mevcut navigasyon işlemini durdurur. Sanal navigasyon seçeneği, navigasyon yapılan konum ile, bulunduğunuz konum arasında, yönlendirilecek tüm komutların listesini görüntüler. Bu sayede, gideceğiniz yol güzargahına, " 100 Metre sonra, saat 3 yönünde, a caddesine dönün" vb. tüm kesişimlerin listesine gözatabilirsiniz. Bu özelliğe, bir diğer adıyla navigasyon similasyonu da diyebiliriz. Haritayı göster seçeneği seçildiğinde, mevcut navigasyonun görsel harita görüntüsü gösterilir. Bu ekranda hiç bir düğme bulunmaz. Yalnızca bulunduğunuz konumu, görme engeli bulunmayan birilerine göstermek için kullanabilirsiniz.
Not: navigasyon esnasında geri tuşuna basılması halinde, yalnışlıkla çıkışları engellemek için onay ekranı görüntülenmektedir. Navigasyondan gerçekten çıkmak isterseniz, navigasyonu durdur seçeneği seçilmelidir. Aksi halde navigasyona devamet seçeneğini seçebilirsiniz.
Ayrıca, navigasyon esnasında "Rota yeniden hesaplandı" bildirimini arka arkaya iki kez duyarsanız, gidilmesi gereken yönün aksine gidildiği anlaşılmaktadır. Bu durumda aksi yöne dönmelisiniz ve navigasyona komutları takip ederek o şekilde devam etmelisiniz.

4. Konum Ekranı:

Adres arama sonuçları listesinde, etrafımdakiler listesinde, kişisel noktalar listesinde, ara hedefler listesinde, geçmiş listesinde, neredeyim ekranında ve en yakın kişisel nokta ekranında; seçilen konum için gösterilen bilgilerin ve işlem seçeneklerinin bulunduğu ekrandır.
Konum ekranında genellikle aşağıdaki seçenekler gösterilir:
Kişisel noktalara ekle seçeneği, belirtilen konumu kişisel konumlar listesine eklemenizi sağlar.
Ara hedef olarak ekle seçeneği, belirtilen konumu ara hedefler listesine ekler.
Navigasyon başlat seçeneği; belirtilen konuma yaya, araç ve toplu taşıma modunda navigasyon başlatmanızı sağlayan seçenekleri görüntüler. Gitmek istediğiniz konuma, bu seçeneği kullanarak navigasyon başlatabilirsiniz.
Ara hedefler ile navigasyon başlat seçeneği, belirlemiş olduğunuz konuma giderken, ara hedefler listesinde bulunan konumlara da yönlendirme yapar. Böylece ilk olarak ara hedeflere, sonrasında belirlenen konuma yönlendirilirsiniz.
Gönder seçeneği, belirlenen konum için paylaşım seçeneklerini görüntüler. Böylece bu konumu kısa mesaj, e-posta, whatsapp/facebook gibi sosyal media uygulamaları ile paylaşabilirsiniz.
Adres seçeneği, belirlenen konumun adres bilgisini mahalle, cadde/sokak, ilçe ve il şeklinde gösterir.
Not: Eğer ki bir kişisel nokta konumu için bu ekran gösteriliyorsa, kişisel noktayı düzenleme ve silme gibi seçeneklerde bu listede gösterilir. Bu seçenekleri kullanarak ilgili kaydı silebilir veya düzenleyebilirsiniz.

5. Saat Yönleri İle Yönlendirme Klavuzu:

Navibaston uygulamasında navigasyon yaparken, yönlendirmenin daha hassas yapılabilmesi için 12 yönü kapsayan saat yönlendirmesi kullanılır. Uygulamadan tam anlamıyla faydalanabilmeniz için, saat yönlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Zira sözel yönlendirme, hassas yönlendirmede, yön aralıklarını karşılayacak ifadeler ile tam anlamıyla ifade edilememektedir.
Saat kadranında dakika ve saati gösteren, 360 derecede sürekli olarak hareket eden yelkovan ve akrep işaretçileri bulunur. Yelkovan işareti dakikayı, akrep işareti ise saati gösterir. Yelkovan uzun, akrep ise kısa işaretçidir. Saat kadranını masa gibi düz bir zemin üzerinde, daire içerisine, dairenin tamamını çevreleyecek eşit aralıklarda, 1'den 12'ye kadar olan rakamların sırasıyla yazıldığı bir alan olarak düşünelim. Bu dairenin tam ortasında, biri kısa, diğeri uzun ikitane çubuk şeklinde işaretçinin, iki ucun daire merkezinde sabit, diğer uçlarının da daire etrafında dönerek sürekli 1'den 12'ye kadar olan rakamları sırasıyla üzerlerine gelerek gösterdiğini düşünelim. Dakikayı gösteren yelkovan işaretçisi 1 saate dairenin etrafını tam bir tur dönerken, saati gösteren akrep işaretçisi 12 saatte tüm daireyi tam bir tur dönmüş oluyor. Bu kadran üzerinde bulunan rakamların diziliş sıralaması ise; 12 rakamı tam üstte, 1 rakamı 12'nin hafif sağında, 2 rakamı 1'in hafif sağında, 3 rakamı dairenin tam sağında, 4 rakamı 3'ün hafif sağ alt tarafında, 5 rakamı 4'ün hafif sağ alt tarafında, 6 rakamı dairenin tam alt tarafında, 7 rakamı 6'nın hafif sol üst tarafında, 8 rakamı 7'nin hafif sol üst tarafında, 9 rakamı dairenin tam sol tarafında, 10 rakamı 9'un sağ üst tarafında, 11 rakamı 10'un hafif sağ üst tarafında ve 12 rakamı dairenin tam üst tarafında olacak şekildedir. Buna göre akrep işareti hangi rakamı işaret ediyorsa, saat o saattir. Yelkovan ise 12 rakamını işaret ediyorsa dakika 0'dır. Bir saat 60 dakika olduğuna göre, kadran üzerinde de 12 adet rakam bulunduğunu göz önünde bulundurursak, her rakam aralığında 5 dakika bulunur. Yani yelkovan 1 rakamını gösteriyorsa, dakikanın 5 olduğunu, 3'ü gösteriyorsa dakikanın 15 olduğunu, 6'yı gösteriyorsa dakikanın 30 olduğunu, 9'u gösteriyorsa dakikanın 45 olduğunu anlarız. Buna göre akrep 8'i, yelkovan da 7'yi gösteriyorsa saat 08:35'tir. Kadranlı saatlerde ara dakikaları ise tahmini olarak söylemek mümkündür. Zira saatin tam olarak 08:32 olduğunu söyleyebilmek bazen mümkün olmayabilir. Bu durumda yelkovanın 6 ile 7 rakamının tam arasında olduğunu anlarsak, dakikanın 33 olduğunu tahmin ederiz. Aynı şekilde yelkovan 6'yı biraz geçmişse dakika 31, 7'ye daha yakınsa dakika 34 olarak tahmin edilir.
Yukarıdaki saat kadranı mantığını düşünerek; saat 12 yönü bizim ön tarafımızı, saat 3 yönü tam sağ tarafımızı, saat 6 yönü arka tarafımızı, saat 9 yönü tam sol tarafımızı gösterir. Saat 1 ve 2 yönleri sağ çaprazımızı, saat 10 ve 11 yönleri sol çaprazımızı, saat 4 ve 5 yönleri sağ arka çaprazımızı, saat 7 ve 8 yönleri ise sol arka çaprazımızı gösterir. Ancak hassas yönlendirmeye tam uyabilmemiz için, saat 1 ve 2 yönleri gibi ara yönlerdeki mesafe aralığını aklımızda doğru şekilde canlandırmamız gerekir. Saat 1 yönü çok hafif sağ dönmemiz için yönlendirirken, saat 2 yönü biraz daha fazla sağ tarafa dönülmesi gerektiğini ifade eder. Aynı şekilde saat 11 yönü çok hafif sol, saat 10 yönü ise biraz daha sola dönmemizi ifade eder. saat 4, 5 7 ve 8 yönlerinide saat kadranındaki konumlarına göre düşünerek; saat 4 yönü sağ arka çaprazımıza, saat 5 yönü daha da sağ arka çaprazımıza dönmemizi ifade der. Saat 8 yönü sol arka çaprazımıza, saat 7 yönü ise daha da sol arka çaprazımıza dönmemizi ifade eder.
Navibaston uygulamasında navigasyon yaparken, tüm yönlendirme bildirimlerini, yukarıdaki saat kadranı mantığına göre değerlendirip; gideceğimiz yönü saat kadranındaki yönleriyle hesaplayıp, gideceğimiz yönü aynı zamanda beyaz bastonumuz ile de kontrol edip, dönülecek uygun yerden istenilen yönde hareket edilmesi; istenilen noktaya doğru şekilde varılabilmesini sağlayacaktır.
Alıştırma Soruları:
Aşağıda, navigaston uygulamasında saat yönleriyle yönlendirme yapılırken ifade edilen cümleler örnek olarak verilmiş olup; bu ifadelerin karşılığında hangi yöne dönülmesi gerektiği cümlelerin altında açıklanmıştır. Bu yönlendirme cümlelerini duyduktan sonra, yukarıdaki saat yönü kavramına göre hangi yöne dönüleceğini düşünüp, doğruluğunu altındaki açıklamalardan karşılaştırınız. Bu şekilde saat yönüyle yönlendirme becerilerinizi geliştirmiş olacaksınız..
1. Saat 9 yönünde karşıya geçip saat 6 yönünde ilerleyiniz. Açıklama: sol tarafınıza doğru karşıya geçip, tam arkanıza doğru ilerlemeniz gerektiğini ifade eder.
2. saat 12 yönünde karşıya geçip, saat 12 yönünde düz ilerleyin. Açıklama: Üzerinde bulunduğunuz caddede ilerlerken, bir ara sokağa geldiğinizi, bu ara sokaktan düz karşıya geçip düz ilerlemeniz gerektiğini ifade eder.
3. Saat 2 yönüne dönün. açıklama: hafif sağ tarafınıza dönmenizi ifade eder.
4. Saat 11 yönüne dönün. Açıklama: çok hafif sol tarafınıza dönmenizi ifade eder.
5. Saat 8 yönüne dönün. Açıklama: Hafif sol arka çaprazınıza dönmenizi ifade eder.
6. 60 Metre sonra saat 3 yönünde yaya geçidinden karşıya geçip saat 12 yönünde ilerleyin.
Açıklama: 60 Metre düz ilerleyip, yaya geçidinden sağ tarafınıza karşıya geçmenizi ve geçince tekrar düz ilerlemenizi ifade eder. Açıklama: Navigasyon sırasında duyulan saat 3 yönünde karşıya geçip saat 9 yönüne devam edin veya saat 9 yönünde karşıya geçip saat 3 yönüne devam edin mesajları sizi yolun doğru tarafına geçirmek amaçlı olarak verilmektedir. Bu komutları duyduğunuzda, güvenli ilerlemek için doğrultunuzu değiştirmeden yolun karşı tarafına geçmeniz gerekmektedir.